Dňa 14.5.2015 sa konala vernisáž výstavy akademického maliara Ferdinanda Hložníka (1921-2006).
Úvodné slovo:
Dr.h.c.prof. PhDr. Ľudovít Petránsky, DrSc.,
historik a teoretik výtvarných umení
Vyznávači a milovníci výtvarného umenia z Bytče a okolia, ale i zo Žiliny, Martina a Trenčína si nenechali ujsť návštevu Restaurant Gallery v Bytči, kde sa vo štvrtok 14. mája 2015 konala vernisáž výstavy jedného z najvýznamnejších slovenských výtvarníkov – akademického maliara, zaslúžilého umelca, Ferdinanda Hložníka.
Ako to v Restaurant Gallery býva zvykom, vernisáž výstavy otvoril majiteľ reštaurácie JUDr. Anton Školek. Dipl. Ing. Juraj Hložník, syn umelca, zaspomínal na svojho otca a predstavil jeho celoživotnú tvorbu. Návštevníkov vernisáže zaujal odborný pohľad na tvorbu Ferdinanda Hložníka, ktorý predniesol prominentný hosť, Dr. hc. Prof. PhDr. Ľudovít Petránsky Dr.Sc., uznávaný profesor v odbore teória a dejiny výtvarného umenia. Príjemnú atmosféru vernisáže umocnilo vystúpenie mladých huslistov z Konzervatória v Žiline.
Autorská výstava vzácnych umeleckých diel Ferdinanda Hložníka je jedným z podujatí, ktorým Reastaurant Gallery v Bytči oslavuje prvé výročie svojho vzniku a potvrdzuje, že výborná gastronómia a kvalitné umenie jednoducho spolu ladia. Hostia reštaurácie si môžu výstavu pozrieť do konca júla 2015.
Ferdinand Hložník sa narodil vo Svederníku pri Žiline 18. novembra 1921 ako druhý syn v rodine remeselníka, tesárskeho majstra Imricha Hložníka.
Mal staršieho brata Vincenta a ešte mladších súrodencov Margitu, Valeru a Ludvíka. V roku 1946 ukončuje vysokú školu s kvalifikáciou akademický maliar a zároveň stredoškolský profesor kreslenia a zemepisu, keďže navštevoval aj pedagogickú nadstavbu a získal tak jedno z najvyšších vzdelaní medzi svojimi kolegami.
Oslovenie „pán profesor“ ho tak sprevádzalo celý život, hoci učil pomerne krátko. Významnými boli ilustrácie pre čítanku pre I. ročník z roku 1962 a šlabikár pre I. ročník ZDŠ z roku 1965, ktorý potom niekoľko rokov vychádzal v reedíciach a dá sa povedať, že generácia dnešných tridsiatnikov a štyridsiatnikov vyrastala práve s týmto šlabikárom. Rok 1965 bol bohatý aj na výstavnú činnosť. Bienále Sao Paolo, Československá výstava Rím, Neapol, Bochum, Berlín, Štokholm, Praha ale aj SNG. K životnému jubileu svojich šesťdesiatín získava v roku 1982 titul „Zasúžilý umelec“.