Bryndza – mäkký, miesený a solený ovčí syr vyrábaný z hrudkového ovčieho syra. Vyrába sa na Slovensku, v Poľsku, Rumunsku, Ukrajine a v Bulharsku. Konzumujú ju aj v Rakúsku a Bavorsku (Brimsen, Liptauer Käse), Česku a pod. Zachovaný je aj latinský názov: vulgo Burenda – ľudovo bryndza.
Základným predpokladom pre kvalitnú bryndzu je dobrá aromatická paša. Bryndza obsahuje 650 – 700 mg vápnika (údaj platí pre 100 g) V roku 2008 (18. júl) bola bryndza zaregistrovaná v registri chránených zemepisných označení Európskej únie.
Na Slovensku sa začala po domácky vyrábať asi od 15. storočia. V 18. storočí vznikli vo viacerých mestách bryndziarske manufaktúry. Zvolenský bryndziar Teodor Wallo upravil výrobný postup bryndze tak, že namiesto soli po dlhých pokusoch pridal do bryndze špeciálne pripravený soľný roztok a po zomletí syra s týmto roztokom dostal mäkkú mazľavú bryndzu. Teda bryndzu ako ju poznáme dnes.
Bryndza spolu s parenicou patrí dnes medzi tradičné slovenské syrárske výrobky a má štatút chráneného výrobku. Je základným prvkom v typicky slovenskom jedle – v bryndzových haluškách, taktiež v tradičnej polievke – demikát. Bryndza sa často konzumuje aj ako nátierka – šmirkáš (z nemčiny: Schmierkäse – roztierateľný syr).
Pri výrobe pravej bryndze podľa pôvodných receptúr, sa v nej doslova premnožujú „dobré”, mliečne baktérie a tie produkujú rôzne kyseliny a látky podobné antibiotikám, zabíjajúce choroboplodné baktérie. Tento proces zrenia bryndze na salaši možno považovať za unikátny patent prírody, keď sa rozmnožia „priateľské” baktérie, najčastejšie mliečne baktérie a kvasinky, z ktorých mnohé majú probiotické vlastnosti. Ich blahodarný, ba až liečivý účinok na ľudský organizmus je nevyvrátiteľný. V jednom grame bryndze sa nachádza približne miliarda týchto prospešných mikroorganizmov, čo je najmenej stokrát viac ako v jogurtoch. Bryndza má zásluhou mliečnych baktérií a kvasiniek pozitívne účinky na zdravie pri prevencii rakoviny, cievnych ochorení (infarkt myokardu, mozgová príhoda), zažívacích problémoch, rednutí kostí, cukrovke, posilňuje imunitu, stlmuje hladinu cholesterolu v krvi.
Ovčie mlieko, z ktorého sa pravá bryndza vyrába, obsahuje dvakrát viac vitamínov, minerálov, bielkovín i tuku ako kravské mlieko. Tuk v ovčom mlieku je zdravší ako v kravskom, obsahuje viac mastných kyselín, ktoré netvoria tzv. zlý cholesterol.