Slivky

Slivky

Pretože si myslíme, že slivky nie sú plne oceneným ovocím, venujeme tomuto ovociu 3. diel seriálu zo sveta gastronómie. 

Slivka je obľúbený strom. Väčšina našich gazdiniek varí z plodov sliviek zaváraniny, a netuší, že sa im do rúk dostal všeliek na všetky choroby. Nie nadarmo ju Kórejci považujú za posvätnú rastlinu. Slivky by sa mali dokonca predávať v lekárni! Obsahuje vitamín B, C, E, H, betakaroten, draslík, fosfor, železo, horčík, vápnik, zinok, rutin, antioxidanty – žiadne ovocie ani zelenina nemá také vysoké antioxidačné účinky!

Slivka je pôvodom orientálec, jej najstarším domovom je Ázia. V Číne sa pod jednou urastenou slivkou, kde odpočíval majster Lao-c´, zrodil taoizmus. Slivka domáca sa zo svojich predkov vyvinula kdesi v Kaukaze. Na slivkách si pochutnávali už starí  Egypťania, Gréci a Rimania. O slivkovú expanziu po Európe sa postaral Alexander Veľký a v našich končinách Karel IV.

Teraz nastáva obdobie zberu tohto fantastického ovocia. Odporúčame Vám preto aj sušené slivky, pretože obsahujú veľa endorfínov, teda hormónu dobrej nálady, ktoré majú účinky aj proti stresu a depresiám a po nasušení ich máme doma celoročne!

Každý deň prinášame recept so slivkou a pre odvážlivcov máme v ponuke aj tekuté slivky – výbornú slivovičku!

Náš tip: Slivkový džem s orechmi

  • 1,5 l, príprava 30 minút, varenie 90 minút
  • slivky 1,3 kg, pomaranče 2ks, želírovací cukor 2:1 500g, vlašské orechy 150 g

Slivky odkvôstkujeme, škrabkou ošúpeme kôru z pomarančov a dužinu nakrájame na kocky a pridáme k slivkám spolu s cukrom, prikryjeme a necháme cez noc pustiť šťavu. Na druhý deň varíme na miernom plameni hodinu a pol a priebežne miešame a keď ma zmes džemovú konzistenciu, nalievame do fľašiek.

Najlepší je ráno do jogurtu. Dobrú chuť!