Restaurant Gallery v Bytči sa v podvečer 23. októbra zaplnila priaznivcami hudby a piesní Pavla Hammela, slovenského speváka, skladateľa, gitaristu, hudobného producenta a už niekoľko rokov aj maliara. Všetci sa tešili nielen na jeho hudobné predstavenie, ale boli zvedaví aj na jeho výtvarné diela, ktoré  v súčasnosti vystavuje v priestoroch reštaurácie.
Vernisáž výstavy Hammelových obrazov otvoril riaditeľ Považskej galérie v Žiline Milan Mazúr. „Pavol Hammel je vynikajúci amatérsky maliar. Jeho expresionizmus a svieže farby vyvolávajú dobrú náladu,“ citoval znalca umenia Jaroslava Krajňáka. „Uznávajú ho aj odborníci. Získal napríklad cenu poroty na medzinárodnej súťaži v talianskom Grottamare, kde súťažili aj akademickí maliari,“ povedal Milan Mazúr.

„Maľujem preto, aby som bol v tichu a odrezaný od sveta. Nepúšťam si pri tom ani hudbu, nijako s ňou maľovanie nespájam,“ povedal umelec, ktorý nedávno vydal vinylový dvojalbum s výberom zo svojej tvorby. „A motívy? Väčšinu ich skladám z geometrických tvarov či z ich úlomkov a názvy im dávam podľa toho, čo mi najväčšmi pripomínajú, napríklad vyskočenú platničku alebo vykopávky,“ dodal.

„Moje obrazy? Sám neviem, čo si mám o nich myslieť, ale ak v niekom vyvolávajú nejaké emócie a páčia sa mu, je to príjemné. Pre mňa je však podstatné najmä nové poznanie, že vďaka maľovaniu získavam inú dimenziu styku s divákom,“ povedal umelec.

Staré kone a nahá jazdkyňa, Mladosť, Medulienka, Čierna ruža, Smutná ranná električka, to sú niektoré z titulov piesní, ktoré tento nekonvenčný umelec zaspieval a poprekladal ich rozprávaním o tom, ako maľuje v prítmí svojej minikotolne. „Mám tam štyridsiatku žiarovku. Tak sa mi vždy zdá, že na obraze je málo farieb. A keď po dvoch týždňoch vynesiem obraz von, sám niekedy omdlievam nad tým, aký je ostrofarebný. A to sa mi páči,“ spresnil.

Táto krásna, oku lahodiaca predajná výstava obrazov Pavla Hammela bude spríjemňovať prostredie reštaurácie Restaurant Gallery do konca januára 2015. Budeme radi, ak si umenie tohoto sympatického speváka prídete pozrieť, prípadne si niektorý z jeho obrazov odnesiete domov.