Hostia našej reštaurácie si s obľubou objednávajú jedlá uvarené podľa receptov talianskej kuchyne. Je to preto, lebo talianska kuchyňa je zdravá, kvalita jedál je prvotriedna, kuchárske postupy sú rýchle a jednoduché.

Slávne cestoviny ponúkajú nepreberné množstvo možností, pizza nemá konkurenciu a ako by sme mohli žiť bez zmrzliny!

Talianska kuchyňa vlastne predstavuje kombináciu niekoľkých oblastných kuchýň. V Miláne uprednostňujú ryžu pred cestovinami, na hraniciach s Rakúskom Vám ponúknu knedle a jablkový závin, na Sicílii dostanete na obed tuniaka, kuskus a ostré papriky. Paradajky, olivový olej a cestoviny nájdete síce všade, ale zaujímavé sú aj miestne špeciality. Napríklad v Parme dostanete parmskú šunku a syr parmezán, Campania ponúka mozarellu, Ligúria zase pesto alla Genovese. Všeobecne však platí, že všade v taliansku je olivový olej vynikajúci a káva skvelá.

Šéfkuchár našej Restaurant Gallery v Bytči,  Peter Mokriš, používa pri varení jedál talianskej kuchyne vždy čerstvé potraviny, z ktorých väčšina pochádza priamo z Talianska. Chuť i kvalita týchto jedál je poznačená tým, že nášho šéfkuchára varenie týchto jedál teší, že pri ich varení im „odovzdáva svoju dušu.“ Rád totiž odhaľuje pravého ducha talianskej kuchyne, študuje lákavé recepty a odkýva podstatu talianskeho jedla tak, ako ho pripravujú skutoční Taliani.

V jedálnom lístku i v dennom menu Restaurant Gallery v Bytči ponúkame jedlá talianskej kuchyne i jedlá pripravené podľa receptov, typických pre oblastné kuchyne v Taliansku.

Toskánsko a toskánska kuchyňa:

Toskánsko je idylickým rajom viníc, olivových hájov a slnkom zaliatych kopcov. Toskánsko je to najlepšie, čo môže Taliansko ponúknuť. Florencia je najkrajšia renesančná metropola, Siena patrí k najdokonalejším stredovekým mestám a San Gimignano je najslávnejšia dedinka, často označovaná ako „stredoveký Manhattan“ Lucca, Pisa a Pienza sú pýchou Toskánska, rovnako ako prekrásne pláže a skvelá gastronómia.

Toskánska kuchyňa je vyvážená, prostá, domáca, a napriek tomu rafinovaná. Bez veľkých senzácií, je priama, čestná, a napriek tomu plná vtipu a irónie – práve tak ako ľudia, ktorí tu žijú.

Vo Florencii spočíva luxus vo zvlášť peknom kúsku mäsa, bistecca alla fiorentina, alebo vo spiedino toscano, mäse na ražni s olivovým olejom ochutenom rozmarínom. Inak sa tu pestujú tiež základné toskánske hodnoty – dodnes prísne orientované na vysoko uznávané ideály talianskej renesancie, ako je jednoduchosť, jasnosť a prirodzenosť. Sotva sa tu nájdu prehnane rafinované jedlá a i v najlepších reštauráciách sa obligátna polievka podáva v prostých hlinených miskách. Zvlášť na vidieku sa pestuje kuchyňa bez príkras.

Jedálny lístok tu ovládajú strukoviny, chlieb, syr, zelenina a čerstvé ovocie. Ribollira, panzanella, papa col pomodoro – to sú typické pokrmy odľahlého sedliackeho Toskánska. Chlieb zámerne pečený bez soli, ktorý ako neutrálna príloha chutí ku vynikajúcim údeninám i k pikantnému pecorinu, je tu doposiaľ skutočne základnou stravou a Toskáncov sprevádza po celý deň. Napriek všetkej skromnosti prísad však nikto nebude tvrdiť, že toskánska kychyňa je chudobná alebo nudná. Pretože trpezlivosť a umenie tunajších kuchárov sú príslovečné. Aj špecialita, akokoľvek náročná na čas, sa pripravuje s láskou a stále verne podľa tradície.

Pri všetkej prostote si toskánski labužníci dovoľujú i jednu márnivosť. Neochvejne tvrdia, že svetoznáma talianska zmrzlina bola vynájdená práve tu. Vraj napadla renesančného architekta Bernarda Buontalentiho, aby tak obohatil bankety, keď plánovali opevnenie Forte Belvedere. Názor, ktorý zdieľajú ostatné časti Talianska, že zmrzlinu priniesli Arabi na Sicíliu a odtiaľ sa rozšírila na celý poloostrov, narazí v Toskánsku na hluché uši.

Z jedál toskánskej kuchyne radi pripravujeme pre našich hostí v Restaurant Gallery v Bytči dusené hovädzie mäso na florentínsky spôsob.

Stracotto alla fiorentina (dusené hovädzie mäso na florentínsky spôsob)

je tradičný pokrm z mesta Florencia, akýsi florentínsky „guláš“. Sú to krehké plátky hovädzieho mäsa na víne. Teplo, víno, koreňová zelenina, paradajky … dokážu kulinárske zázraky. Mäso získa výbornú chuť po dlhom a pomalom dusení.

Suroviny: asi 800 g. hovädzieho mäsa (falošná sviečková alebo aj glejovka), 1 cibuľa, 1 mrkva, 1 stonkový zeler, 400 g lúpaných paradajok, 2dcl. červeného vína, 2 strúčiky cesnaku, panenský olivový olej, pár lístkov bazalky, soľ čierne korenie.